بخور سرد و اهمیت و فواید آن
در 11 شهریور 1401
بخور سرد و اهمیت و فواید آن
شاید شما در مورد فواید بخور سرد صحبت های زیادی شنیده اید. در این مقاله قصد داریم درباره فواید بخور سرد و تاثیر آن بر پوست، مو، حلق و بینی، کودکان و گیاهان صحبت کنیم. تا انتهای این مقاله با ما باشید.

فواید بخور سرد

استفاده از رطوبت ساز آلتراسونیک برای تولید بخور سرد

با شروع سرما و خشک شدن هوا در فصل پاییز و زمستان، مشکلات پوستی و تنفسی زیادی برای افراد پیش می آید. که به مرور زمان تاثیرات خود را روی پوست، چروک های زود رس، مشکلات تنفسی و سرفه های شدید و خشک می‌گذارند.

استفاده از دستگاه های بخور سرد می‌تواند تا حد بسیار زیادی این مشکلات پوستی و تنفسی را برطرف نماید. هم چنین در فصل گرما استفاده از سیستم های گرمایشی خشکی هوا را بیشتر می کند. در این زمان می توان از دستگاه های رطوبت ساز برای رفع خشکی هوا استفاده کرد. دستگاه های مه ساز التراسونیک مناسب ترین دستگاه ها برای تولید بخار سرد می باشند که در اندازه و ظرفیت های متفاوتی تولید می شوند. دانستن این نکته خالی از لطف نیست که بخور سرد می تواند موجب راحت شدن عمل تنفس و مرطوب شدن مجاری تنفسی شود. در این مقاله در سایت آرایشی بهداشتی و مراقبت پوست و مو رویال به بررسی فواید بخور سرد پرداخته ایم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دستگاه بخور سرد و انواع آن

دستگاه بخور سرد قطرات آب را به ذرات بسیار ریزی تبدیل میکنید و با فاصله بیشتری در هوا پخش می‌کند. در بخور سرد بدون گرم کردن آب، بخار از آن به وجود خواهد آمد. بخار حاصل از دستگاه بخور سرد خنک بوده و حتی موجب کاهش دمای محیط می‌شود. این دستگاه به دلیل کم صدا بودن، مصرف برق کم، ایمن بودن و نگهداری آسان گزینه مناسبی برای منزل و محیط کار، خودرو و حتی اتاق کودکان میباشد. این کار باعث می شود هنگامی که در خواب هستید و یا هنگام صبح، تنفس راحت تری داشته باشید و احساس نرمی در گلو و بینی خود کنید.

هرچقدر از اهمیت دستگاه های رطوبت ساز گفته باشیم کم گفته ایم، اما به نکات جالب و مهم زیر توجه کنید:

درمان زود تر و خلاصی از سرماخوردگی با دستگاه بخور سرد

در قسمت های قبل اشاره کردیم که استفاده از بخور سرد باعث می شود که در محیط رطوبت ایجاد شود و این رطوبت می تواند باعث نرم تر شدن دستگاه تنفسی، سینه و مجاری تنفسی فرد شود. همچنین این رطوبت میزان آلودگی های موجود در هوا را نیز کاهش می دهد. این موارد به کلی باعث بهبود سریع بیماری سرماخوردگی می شوند.

ایجاد یون منفی با استفاده از دستگاه بخور سرد

هنگامی که مولکول اکسیژن یک الکترون اضافه به خود می گیرد به آن یون منفی می گویند. توجه داشته باشید که در کنار آبشار یا رودخانه وقتی که احساس آرامش و شادابی می کنید همه این ها به دلیل وجود یون منفی در هوا است. یون مثبت در هوا نیز می تواند باعث ایجاد حس کسلی و خستگی، خوابی آلودگی، استرس و سردرد در افراد شود. یون منفی تاثیر بسیار مثبتی بر سیستم فیزیولوژیکی بدن انسان می گذارد.

تصفیه و پاکسازی هوای محیط با دستگاه بخور سرد

آلودگی های موجود در هوای محیط از قبیل ذرات سمی، به یون منفی می چسبند و به دلیل سنگین بودن یون منفی به سطح زمین می آیند. با این راهکار هوای سالم و پاکیزه ای در محیط ایجاد می شود. توجه داشته باشید که استفاده از این دستگاه در کلان شهرهای آلوده مانند تهران می تواند بسیار کارآمد داشته باشد و موجب حفظ سلامتی افراد مختلف شود.

رفع جوش های صورت با بخور سرد

از مشکلات عمده نوجوان ها جوش های بسیار روی صورت می باشد که چربی صورت نیز می تواند این جوش ها را افزایش دهد. استفاده از دستگاه رطوبت ساز و ایجاد بخور سرد با رساندن رطوبت لازم به پوست بدون بیشتر کردن چربی پوست، تا حدودی جوش های صورت را کم و کنترل می نماید.

بخور سرد و لب ها

بسیاری از افراد در فصل های مختلف مانند پاییز و بهار دچار ترک خوردگی در لب هایشان می شوند. بخور سرد نقش بسزایی در ترمیم ترک های لب و رساندن رطوبت کافی به لب ها دارد.

حفظ کردن رطوبت موهای سر

رطوبت علاوه بر دستگاه تنفسی برای موها نیز بسیار ضروری می باشد و موهایی که هیدراته شده اند کمتر آسیب می بینند. استفاده از بخور سرد علاوه بر ایجاد رطوبت لازم برای شادابی و طراوت موها، می تواند شوره سر و خارش کف سر را درمان نماید. شما نیز می توانید استفاده از بخور سرد را جایگزین بکارگیری مواد شیمیایی و مضر مانند تافت ها و ژل های موی مختلف نمایید.

دستگاه رطوبت ساز چه اثراتی روی گل و گیاه و حیوانات دارد؟

با کم بودن رطوبت در هوا، خاک گلدان ها خشک تر می شود و این خشکی می تواند موجب پژمرده شدن و خشک شدن گیاه شود. دستگاه رطوبت ساز التراسونیک با ایجاد بخور سرد رطوبت لازم را در اختیار گل و گیاه موجود در محیط می گذارد و از از بین رفتن ان ها جلوگیری می کند. همچنین یون منفی ایجاد شده برای سلامتی حیوانات خانگی نیز بسیار مهم می باشد از ایجاد مشکلات تنفسی در آن ها جلوگیری می کند. رطوبت ایجاد شده در محیط می تواند مانع از ترک برداشتن گچ دیوار ها و سطح خارجی مبل های چوبی نیز شود.

نگاهی گذرا به فواید استفاده از دستگاه بخور سرد:

کاهش سرفه های خشک و شدید سرماخوردگی و آنفولانزا

تقویت سینوس های بدن و جلوگیری از خشک شدن سینوس ها

نرم کردن گلو و بینی و تسریع در فرایند درمان

کاهش خونریزی بینی به دلیل مرطوب نگه داشتن مویرگ های درون بینی

جلو گیری از انتشار باکتری و ویروس

ایجاد حس آرامش

بهبود سرفه کودک و نوزاد

کمک به بیماران مبتلا به آسم

شادابی و سلامت پوست

0 نظر